Sevgili gençler, değerli ebeveynler;

Ülkemizde LGS-TYT-AYT-KPSS- DGS-ALES gibi pek çok sınav uygulanmaktadır.

Sınavların uygulanma süreleri, isimleri, içerikleri, amaçları ve uygulanan gruplar değişse de değişmeyen tek gerçek vardir; o da gireceğimiz sınava mutlaka hazır olmamız gerektiği…

Çünkü sınav hazırlığı planlı, istikrarlı ve organize bir süreçler bütünüdür.

Sadece ders çalışmak ya da çok ders çalışmak hazırlık için yeterli değildir. Bizim gözlemlediğimiz bir çok öğrenci sınav hazırlığına çok hızlı ve güdülenmiş olarak başlar ama bir kaç ay sonra eskisi gibi çalısamadigindan, isteksizlikten, motivasyonsuzluktan dem vurur. Rehberlik odaları mutsuzlaşmış, erken havlu atmış öğrencilerle dolar taşar. O zaman uzmanlık devreye girer ve Bilge Hoca çocuklarımızın kulaklarına usulca fısıldar:

“Şimdi sakin olma zamanı. Sınav hazırlığı bir maraton gibi, hızlı koşan çabuk yorulur. Ritmik, provalı, sistemli koşan ipi göğüsler. Biz bu süreçte seninleyiz, yalnız değilsin.”

Zamani etkin bir şekilde planlamak hazırlık sürecinin temel taşıdır. Çok keskin sınırları olmayan, konu ve soru hedeflerinden oluşan, öğrenciye minik özgürlük tanıyan bir program yaparak işe başlanabilir. Doğru kaynaklarla konu çalışmak, not tutmak, çözümlü örnekleri incelemek ve özümsemek, süre tutarak soru çözmek, çözülemeyen soruları mutlaka bir uzmana sormak ve en önemlisi düzenli tekrarlarla öğrenilen bilgileri pekiştirmek akademik kısmın çoğunu başarıyla halletmemizi sağlar. Belirli aralıklarla bireysel ya da kitlesel uygulanan deneme sınavları ölçme değerlendirme sürecini canlı tutar.

Kendimize kısa molalar vermek, nefes alma araları yaratmak, çok zamanımızı harcamamak kaydıyla bir hobimizle düzenli olarak ilgilenmek hazırlık sürecinde motivasyonu artırır. Bu zamanları da doğru belirlemek çok önemlidir.

Saatlerce ve düzenli olarak bir dizi takip etmek, yorucu şekilde antrenman yapmak, sosyal medyada gönlümüzce vakit geçirmek bu molalardan değildir. Sınav hazırlık süreci ileride yaşayacağımız hayata şekil verecek, bizi hedefimize taşıyacak bir dönem olacağı için bazı fedakarlıklarda bulunmak gerekebilir.

Sevgili gençler özetle;

Ne yaparsa yapsın insan önce kendini iyi tanımalıdır. Unutulmamalıdır ki, kendini iyi bilen; eksiklerini, zaaflarını, artı yönlerini, değer yargılarını, sınırlarını iyi belirlemiş bir insan her süreçten alnının akıyla çıkacaktır.

Kendi gerçeğini iyi bilen bir öğrenci destek olacak öğretmen ya da öğretmenlerden de daha iyi istifade edecektir. Aksi taktirde kişi kendini kandıracak, etrafındakileri ve kendini fazlasıyla yoracak, süreci zora sokacaktır.

Demek ki öncelikle sakin olmalı, hedeflerimizi iyi belirlemeli, efektif bir plan yaparak işe koyulmaliyiz. Plan ve programlarımıza doğru şekilde uyarak ve ihtiyaç halinde yeterli desteği alarak maratonu başarıyla tamamlamalıyız. Bu süreçte atasehirozelders.net olarak her zaman yanınızda olduğumuzu bilmenizi isterim.

Sevgi ve başarı dileklerimle…

Bir cevap bırak (yorumunuz onaylandıktan sonra gözükecektir)