Matematik bazılarımız için çok keyiflidir, bazılarımız için öğrendikçe kolaylaşır, bazılarımız içinse zor bir derstir… nedense sevemeyiz…

Sevememenin sayısız nedenleri arasında ilk sıraları öğretmene alışamama, ögretim yöntemi ve tekniklerinin cok klişe olması, konuların günlük yaşamla bağdaşmaması, fazla formül sayılabilir.

Bu kadar zor gelmesinin gerçek sebebi bunlar mı acaba?

Bence bakış açısı… Her şey paradigmada bitiyor esasında. Bilinç altımızda hemen gün içinde işimize yarayıp yaramayacağını düşünüyoruz, hemen para kazandırıp kazandirmayacağını vs. vs. ve aslında bunları düşünürken bile o uzak olduğumuzu hissettiğimiz matematik zihnimizin tam da merkezinde.

Alfabemiz harflerden oluşuyor, matematik rakamlardan. Edebiyat harflerin dansı, matematik sayıların…

Biliyor musunuz? Çoğumuzun bu öğrendiklerim günlük hayatta ne işime yarayacak ki dediği matematiğin kendine özgü müthiş bir dili var. O rakamlar türlü kombinasyonlar kurarak hayatımızın merkezine oturmuş ve belki de haberimiz yok.

Sabah alarm çalıyor uyanıyoruz: telefonumuz, sayılar = matematik. Kahvaltımızı yapıyoruz, hazırlanıyoruz, asansördeki ilgili katın rakamına basıp iniyoruz. Arabaya-servise biniyoruz, işe ya da okula yetişiyoruz, bir şeyler aliyor bunun için para veriyor, üstünü hesaplayıp alıyoruz, sayılar = matematik. Spor yapıyoruz, koşuyoruz, kilometre, kilogram hesabı yapıyoruz yine matematik.

Markete bankaya gidiyoruz. Tablet, bilgisayar kullanıyoruz. Hasta olup hastaneye gidiyor, x saatte bir ilaçlarımızı alıyoruz, maç izliyoruz. Televizyon, uçak, gemi, yapboz, resim, enstrüman… daha nice örnekler verebilirim.

Peki matematik sadece bu görünenler midir, rakamlardan, sayilardan, formullerden mi ibarettir? Bir örüntüler ağı mıdır?

Benim nazarımda çok ama çok daha fazlasıdır. Matematik aslında bir düşünme şeklidir, akil yürütmedir, analitik bakış acısıdır, başka bir algılama biçimidir. Resimden müziğe sanatın her dalındadır. Ekonomiden siyasete, spordan sağlığa her yerdedir, origami yaparken avuçlarımızın icindedir. Evrenin, doğa kanunlarının izah edilebilir hale gelme sebebidir. Düşüncelerin formül halidir. Kendine has bir disiplin, büyülü dünyalara açılan kocaman bir kapıdır. Karşılaştığımız herhangi bir probleme çözüm üretme yolumuzdur, başka bir penceredir.

Günlük hayatımda toplama çıkarma dışında ne işime yarayacak ki demek yerine biraz da buradan bakmaya ne dersiniz? Dört işlemiyle, problemleriyle, olasilik ve kombinasyonuyla, logaritmasiyla, turev integraliyle yeni ufuklara yelken açalım mı? Eğer açmak istiyorsanız; Ataşehir özel matematik dersi tam size göre.

Öyleyse tam yol ileri! Büyüleyici evrene hoş geldiniz.

Bir cevap bırak (yorumunuz onaylandıktan sonra gözükecektir)